Dedicated Server

Dedicated Sunucu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Bir önceki yazımızda VPS sunucudan bahsetmiştik. Bu yazımızda ise Dedicated Sunucunun detaylarına değineceğiz.

Bir Dedicated Sunucu hizmeti satın aldığınızda doğrudan fiziksel bir sunucu kiralamış olursunuz. Yani herhangi bir yazılım sanallaştırmasına ya da donanımsal paylaşım sonucu ortaya çıkan bir sunucu türü değildir.

Dedicated Server

Bir sunucu içerisinde yer alan tüm parçalar tamamen size özeldir. Size özel olan bu kaynaklar başka bir müşteriye paylaştırılmaz. Bir Dedicated Sunucu yani paylaşımsız sunucu sahibi olduğunuzda size özel alanı kullanmaya başlarsınız. Kiraladığınız sunucunun barındırma alanını dilediğiniz gibi yönetebilir ve kullanabilirsiniz.

Dedicated Sunucular daha çok yüksek trafikli projeler için önerilir. Paylaşımlı sunucularda veya paylaşımlı hostinglerde belirli bir işlem limitiniz bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı yüksek trafikli projeniz için Dedicated Sunucu seçimi yapmalısınız.

Paylaşımsız sunucular yani Dedicated Sunucular daha kararlı ve stabil çalıştığı için performans olarak da daha iyi bir çözüm sunmaktadır.

Verilerinizin güvenliği konusunda yine ön planda Dedicated Sunucular gelmektedir. Bu sunucunun yönetimi tamamen sizde olduğu için, kullanıcı adı ve şifre gibi bilgilerin sizin dışında kimsede bulunmayacağı için herhangi bir barındırma şirketi tarafından erişim söz konusu olamayacaktır. Bu durum paylaşımlı sunucular ve paylaşımlı hostingler için tam tersi diyebiliriz. Yani barındırma şirketleri, şifrenizi bilmese dahi verilerinize ulaşabilir, okuyabilir ve onları düzenleyip indirebilirler.

Dedicated Sunucu hizmeti kiralaması yapacaksanız bu konu hakkında gerçekten bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Herhangi bir hazır yazılım veya hazır imaj kurulu gelmemekle birlikte, bunları sizler kuruyorsunuz. Çoğu barındırma şirketleri bu imajları sunucu yönetim panelinden yüklemeyi yapmanız için olanak sağlıyor. Tabii sadece bu yetmez, ek yazılımlar da kurmanız gerekmekte. Örneğin bir Web Panel (cPanel, Direct Admin) kurmalısınız.

Sunucu maliyeti konusunda bakacak olursak evet paylaşımlı sunuculara göre oldukça pahalıdır kendileri. Bunun asıl sebeplerinden bir tanesi kullanılacak olan kaynakların kapsamlı bir şekilde tamamen size özel ayrılmış olmasıdır.

2015 Yılından bu yana programlama ile uğraşıyorum. 2018 Yılından beri sunuculara olan tutukumdan dolayı özellikle IT alanında kendimi geliştirmeye çalışıyorum.
İnternet sitesi https://iamtortue.com
Yazı oluşturuldu 106

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön