SSH Protokolü (Secure Shell) Nedir

SSH Protokolü (Secure Shell) Nedir?

SSH yani Secure Shell, kullanıcıların internet üzerinden sunucu sistemlerini kontrol etmesini sağlayan bir protokol türüdür ve standart olarak TCP 22 portuna sahiptir. Eğer kullandığınız işletim sistemi Linux veya MacOS tabanlı ise, herhangi bir istemci kurmanıza gerek kalmadan, terminal üzerinden bir SSH bağlantısı başlatabilirsiniz. Windows işletim sistemine sahip iseniz, bir istemci kurmanız gerekmektedir. Sizlere önereceğim bir istemci var ve adı PuTTY. Sunucularımı uzaktan kontrol etmek için tek ve sık kullandığım istemcidir kendisi.

Putty

Sade ve basit bir arayüze sahip olduğundan dolayı oldukça kullanışlıdır. Ayrıca kendisi popüler bir istemcidir.

MacOS veya Linux tabanlı işletim sistemi kullanıyorsanız terminal ekranını açıp aşağıdaki örnek gibi yazmak.

ssh {username}@{hostname}

  • ssh: SSH komutu, sisteme Secure Shell bağlantısı açmak istediğinizi belirtir.
  • username: Oturum açmak istediğiniz hesabı belirtirsiniz.
  • hostname: Uzak sunucuya ait bir ana makine adresi (ör: server.example.com) veya IP adresi (ör: 69.158.224.47) belirtirsiniz.

Daha sonrasında enter tuşuna bastığınız an sizden bir şifre girmeniz istenecektir. Bu şifre, oturum açmak istediğiniz hesaba ait şifredir. Güvenlik sebebi ile yazmış olduğunuz şifre ekranda gözükmeyecektir.

SSH Client

Bir SSH bağlantısının son aşaması kimlik doğrulamadır. Yani girmiş olduğunuz şifrenin, hesap şifresi ile uyuşup uyuşmadığını kontrol etmektir.

SSH Protokolünün varsayılan bağlantı noktası TCP 22 portu demiştik. Peki varsayılan olduğu için güvenliği de göz önüne almalıyız. Bağlantı noktası portunu dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

2015 Yılından bu yana programlama ile uğraşıyorum. 2018 Yılından beri sunuculara olan tutukumdan dolayı özellikle IT alanında kendimi geliştirmeye çalışıyorum.
İnternet sitesi https://iamtortue.com
Yazı oluşturuldu 11

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön