DDOS Saldırısı Nedir?

DDOS (Distributed Denial of Service) saldırısı, bir ağı hedef alan birçok farklı bilgisayar tarafından yapılan ve ağın performansını düşürerek veya ağı tamamen bloke ederek kullanılamaz hale getirme amacıyla yapılan bir saldırıdır. Bu saldırı, genellikle bir web sitesine veya bir ağın belli bir hizmetine yönelik yapılır ve bu nedenle, DDOS saldırılarının etkisi genellikle web sitesine veya hizmete yöneliktir. Ancak, büyük ölçekli ağlar için DDOS saldırıları, ağın genel performansını düşürerek veya ağı tamamen bloke ederek kullanılamaz hale getirebilir.

DDOS saldırıları, bir ağı hedef alan birçok farklı bilgisayar tarafından yapılır ve bu bilgisayarların birbirleriyle ilişkili olmadığı için “dağıtılmış” olarak adlandırılır. Bu saldırılardan korunmak zordur, ancak ağın kapasitesini arttırmak ve ağın güçlü bir şekilde yönetilmesi sağlanarak DDOS saldırılarının etkisini azaltmak ve saldırıdan etkilenen ağın performansını düşürmemek mümkündür. Ayrıca, ağın güçlü bir şekilde yönetilmesi sayesinde saldırının nereden geldiği tespit edilebilir ve saldırıyı yapan bilgisayarların tespiti ve engellenmesi de sağlanabilir.

2015 Yılından bu yana programlama ile uğraşıyorum. 2018 Yılından beri sunuculara olan tutukumdan dolayı özellikle IT alanında kendimi geliştirmeye çalışıyorum.
İnternet sitesi https://iamtortue.com
Yazı oluşturuldu 11

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön